Malajsie-info.cz

Tioman - Jen tak...

Stalo se to při naší první návštěvě ostrova Tioman. Rozhodli jsme trochu zariskovat a pobýt na ostrově 11 dní. I když Tioman předchází výborné reference, přece jenom jsme si říkali, jestli bude co objevovat. Předem mohu říci, že bylo a je. Tento ostrov jsme poté navštívili ještě dvakrát. Ale o tom jindy.

Každý den jsme po krátkých většinou půldenních výletech znaveni "běželi" na pláž, kde byl malý bar. U baru bylo možné se posadit k plastovému stolku a dát si v klidu něco osvěžujícího a přitom se dívat na západ slunce, který byl pokaždé jinak úchvatný a který nás vždy naplnil silnými dojmy a pokorou před krásou a sílou přírody. Obsluha se střídala pravidelně ob jeden den, takže po pár dnech jsme již rozeznávali jednotlivé členy. Pokaždé, když nám přinesli objednávku, v našem případě pivo, jsme slušně poděkovali, usmáli se vzájemně na sebe a vychutnávali jak nápoj tak pohled na moře.

Tak to šlo den za dnem, až přišel den předposlední a kolem poledne, když jsme šli náhodně kolem baru, jsme obsluze řekli, že zítra odjíždíme a že děkujeme za příjemný pobyt a obsluhu. Servírka se jen zeptala, zda příjdeme ještě k večeru posedět. Řekl jsem jí, že si nejsme jisti neboť jdeme ještě na poslední procházku a uvidíme jak nám to vyjde. Říkám procházku, ale představa je nadnesenější nežli skutečnost, jelikož nás čekala hodina chůze na slunci s teplotou více než 40°C a druhá hodina sice ne na přímém slunci ale v džungli, kde vás zase souží výrazně větší vlhkost.

Nakonec jsme stíhali a vydali se na oblíbené divadlo a pivečko. Při odchodu jsme se ještě šli jednou rozloučit se servírkou, prostou ženou, která byla vděčná že má práci byť za tak malou mzdu, kterou by odmítl i workoholik. Opravdu si nedělám iluzi o tom že se jí finančně zrovna dařilo. Jsou to z našeho pohledu velice chudí lidé (o to více jsou většinou bohatší na duši).

Tato žena se sklonila, vytáhla igelitovou tašku a dala jí manželce. Uklonila se, popřála nám hodně štěstí v životě a řekla "snad to bude dobré". Tak a co teď, jak se jí odvděčit. Zmohli jsme se na poděkování, dojati jejím gestem vzali tašku a šli balit. V chatce jsme se samozřejmě podívali, cojsme dostali. Manželka vytáhla krásné šaty v jejich národním stylu a jako kdyby to šili přímo na ní. Nemohli jsme to nechat jen tak a vydali se za ní, alespoň zjistit kde bydlí nebo něco bližšího o ní, ale byla změna směny a už jsme jí do odletu neviděli. Ještě jsme stačili na recepci před odjezdem zjistit její jméno a odletěli domů.

Vím, že některé výrobky se dají pořídit v Malajsii na naše poměry dosti levně, ale o to větší byl náš údiv, když jsme nenašli podobné šaty ze stejného materiálu pod 430 Ringitů ( v té době skoro 3.500 Kč ).

Po příletu jsme nakoupili nějaké dárky a poslali na její jméno na recepci, směr Tioman. Několikrát jsme byli pracovníky recepce ujištěni, že nic z Czech Republic nepřišlo a nám to přišlo líto.

Dodnes nevíme proč to ta žena udělala. Že by stačilo tak málo, že jsme byli slušní a nechovali se k personálu jako většina ostatních západoevropských návštěvníků, tedy stylem ala John Ross 'J.R.' Ewing Jr. ze seriálu Dallas (lusknutím prstu a podřadným zavoláním "ČIŠNÍKU?") To by bylo smutné. Smutné bylo i to, že jsme ani při opětovné návštěvě Tiomanu již dotyčnou servírku nenašli. Doufám, že si žije spokojeně a její srdce zůstalo pro dobré lidi stejně otevřené.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute