Malajsie-info.cz

Prasečí chřipka

Všichni si dobře pamatujeme na dobu, kdy se v březnu 2009 v Mexiku objevila prasečí chřipka a postupně se šířila do celého světa. Ještě se neobjevila v Evropě a my jsme odletěli do Thajska.

Nutno poznamenat, že těsně před odletem jsem se nachladil a měl lehký zánět dutin. Za tři dny to povolilo a v pohodě jsme tedy odletěli.

Pochopitelně prasečí chřipka byla rychlejší a už když jsme přelétávali do Malajsie, tak jsme na letišti v Kuala Lumpuru dostali takovou "milou" kartičku asi v tom smyslu, že jsme Evropani a pokud přijdeme k nějakému lékaři, tak aby nás vzal přednostně a prověřil podezření na A/H1N1 pozitivní.

Z Kuala Lumpuru jsme asi za týden odlétali na Langkawi, a to by nebylo, aby se mi nachlazení nevrátilo. Den před odletem zpět jsem měl lehkou teplotu a druhý den hurá na letiště. Naštěstí v té době ještě v Malajsii neměli hlášen ani jediný případ, tak přelety v rámci země nebyly kontrolovány skenem na měření teploty.

Pořád jsem měl chycené i dutiny, tak jsem se toho nemohl zbavit, neboť neustálé tropické horko s následnou změnou teploty v klimatizovaných místech mi dobře nedělalo.

Měli jsme před sebou ještě Borneo. Samozřejmě bylo to tam bezva až na to moje nachlazení. Tři dny před odletem už nemoc dorazila i do Malajsie a v novinách jsem se dočetl, že skeny na teplotu se provádí i na "domestic" letištích. Já se bál jít k doktorovi, aby mě náhodou nevrazili do týdenní karantény.

Manželka s dcerou a jejím manželem tedy potají vyrazili k nějakému místnímu čínskému lékaři. Vysvětlili situaci a ten se prý jen usmál, prodal troje prášky a o prasečí chřipce ani slovo.

Poprvé jsem vyzkoušel prášky na rýmu. Teklo mi z nosu jak z vodovodu a říkám, co to je za blbost prášky na rýmu. No vzal jsem si jeden, pak druhý a následující den rýma pryč. Do odletu z Bornea jsem se dal nějak do kupy a celkem s úsměvem vyrazil na letiště.

Sedíme, čekáme na odlet a já koukám, že k jednomu z letadel přijela sanitka. Zeť s dcerou se šli mezitím někam podívat.

Najednou s manželkou vidíme, že přiběhli lidi v rouškách a začali vyhánět cestující z chodby. Popadl jsem batoh a chci následovat doporučení "rouškařů", jenže jsem byl asi moc pomalý a když jsem se rozhlížel kam vyrazit, tak do mě strčil jeden reportér, co fotil převoz nakaženého pro noviny. Jak jsem byl ověšený batohy, ztratil jsem balanc a od pádu mě zachránilo lůžko s nemocným. Tak si říkám dobrý, že jsem nespadl, ale společná jízda s hochem v bezvědomí zas tak dobrá nebyla. Seskočil jsem a doktoři i s hejnem fotografů utíkali chodbou dál. Na to přiběhl zeť s dcerou a jestli jsme to viděli, že prý vezli nějakého nakaženého. Říkám: "Viděl a kousek jsem se s ním svezl."

Opravdu jsem si oddychl, až když jsme vystupovali na letišti v Kuala Lumpuru. A proč? No, lidi, co čekali s námi na letadlo, to samozřejmě viděli a moc se ke mně nepřibližovali. Když jsem šel na toaletu, tak tři páni okamžitě ukončili potřeby a zmizli. Mladá dívčina, která mě míjela, pro jistotu začala dýchat přes svetr a podobně. Moc dobře jsem se necítil, navíc v hlavě brouka, jestli jsem opravdu něco nechytil.

Konec? Naštěstí vše dopadlo dobře, jen kartičku pro přednostní vyšetřeni na prasečí chřipku jsem si nechal na památku.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute