Malajsie-info.cz

Cesta do Cameron Highlands

Byli jsme na ostrově Penang a měli se vracet do Kuala Lumpur. Rozhodli se zastavit na pár dni v Cameron Higlands. Nechtěli jsme riskovat, ráno na autobusovém nádraží neseženeme lístek, tak jsme zašli do jedné z mnoha "cestovních kanceláří" a objednali si dva lísky na autobus. Vše proběhlo hladce, ráno jsme se měli dostavit před "cestovku" a že nás odvezou přímo k autobusu. No tohle si nechám líbit, říkám si neboť po několika návštěvách Malajsie jsem si již zvykl, že to tam prostě funguje. Sice po jejím způsobu, který je odlišný od Evropského, ale funguje. Minimálně snaha pomoci, je na mnohonásobně vyšší úrovni než u nás a to nahrazuje nedostatky v organizaci, nebo spíš bych řekl její odlišnost.

Nikdy jsem se nesetkal se situací jako v Bulharsku před 20 lety,kdy jsem chtěl jet z Blagojevgradu někam blíže k horám.
Omlouvám se za vsuvku:
Otázka: "Prodáte mi lístek?" Prodavačka zakroutila hlavou, že ne
Otázka: "Jede vůbec ten autobus?" Odpověď: Prodavačka opět zakroutila hlavou, že ne.
AHA!!! NE znamená ANO. Nějak jsem si na to nemohl tehdy zvyknout.
Realita? Koupil jsem si lístek, venku čekalo na autobus asi 10 lidí, kdy přijede, nikdo nevěděl. Asi za 4 hodiny přijel, nikdo nevystoupil a protože byl plný tak nikdo nesměl ani nastoupit a zase odjel.
Otázka: "Kdy přijede další?" Odpověď: "Nevíme."
Otázku, kterou jsem měl na jazyku, jak dlouho tu čekáte, jsem raději nevyslovil….
Děkuji, že jste vydrželi Bulharskou vsuvku na Malajském info portálu byť i dále to bylo ještě zajímavé.

No ráno si to hasíme před cestovku a tam zavřeno. Proč? Otevírací hodiny PO-PÁ. Dnes je sobota takže logicky zavřeno. Autobus má odjet za 40 minut. Cesta přes město trvá cca min 30 min. Měl jsem vizitku,tak jsem zavolal. Jo, aha vlastně jo, NO PROBLEM!

Prý tam pro nás za chvíli někdo přijede. Přijel. Za 20 minut. Což odpovídalo přesně tomu, že pokud nebude mít autobus aspoň deset minut zpoždění, tak je dnes po cestování…

Když jsme poznali, že chlápek jede odněkud z tržiště a má narvaný auto až po střechu, že by jsme se tam nevešli ani bez bagáže, tak smutně odjel. Zapomněl jsem totiž říct, že přijel celý šťastný jak nás může zachránit a jak o všem ví, jen nasednout ať to stačíme.

Další telefon, opět NO PROBLEM. Za chvíli tam bude jiný auto. A bylo sice za dalších 45 minut. Říkáme si, že to nemá cenu jet, ale řidič pořád jen nastupte a jedeme. Že by vypravili zvláštní autobus? Ha ha. Nakonec jsme nastoupili a vydali se přes Penang k nádraží. Po příjezdu na nádraží, lehce přes hodinku po odjezdu autobusu, na který jsme měli lístky, se k nám vrhli dva chlápci, vzali zavazadla a mazali na nějaké stanoviště. Dispečer, obsluha i řidič o nás věděli a prostě čekali dokud nepřijedeme. Cestovka zafungovala na jedničku. Další překvapení bylo, že v autobusu sedělo asi 15 lidí, kteří se rozzářili, ne tím, že už pojedou, ale že se povedlo ty cizince najít a přivézt na jejich autobus. Inu jiný kraj jiný mrav, což se potvrdilo i při cestě.

Autobus byl klimatizovaný, pohodlný, jen s rychlostí měl problémy. V Ipohu řidič zastavil na jedné z ulic, vystoupil a po půl hodině přišel s nákupem. Není nad čerstvou zeleninku. Po další hodině jízdy jsme zastavili u benzínky a bylo z toho 45 minut. Tady nevíme co "kupoval", ale přerovnal si pak dlouho peníze v peněžence.

Abych to zkrátil, cesta do Cameron Highlands, která by trvala autem cca 2,5 hodiny jsme jeli přes 7 hodin. Každou další zastávku jsme brali s naprostým klidem, s vědomím, jak ochotně všichni čekali na nás.

Odměnou nám pak byl samotný Cameron Highlands. Byla doba sklizně jahod, tak jsme toho náležitě využívali. Jen jedna rada pro návštěvníky tohoto místa. Nezapomeňte si vzít něco teplejšího na sebe. Mikina nebo větrovka stačí. Já ji zapomněl…


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute