Záplavy jsou v Malajsii pravidelnými přírodními katastrofami, které postihují zemi téměř každý rok během monzunové sezóny. Vzhledem k zeměpisné poloze Malajsie jsou záplavy většinou důsledkem pravidelných monzunových sezón, které jsou typické pro místní tropické podnebí a vyznačují se silnými pravidelnými dešti. Nedostatečné odvodnění v mnoha městských oblastech jen posiluje účinky vydatných dešťů, tato situace se aktuálně usilovně řeší.
Vliv na záplavy v Malajsii má i globální oteplování, například stát Johor, který neleží v zóně obvykle zasažené monzuny bývá už pár let také pravidelně zaplavován.
Zatím nejhorší povodně v historii postihly Malajsii na přelomu roku 2006 a 2007. Záplavy byly způsobeny nadprůměrným množstvím srážek, které má na svědomí tajfun Utor, jenž zasáhl Filipíny a Vietnam o několik dní dříve. Díky stejnému tajfunu byly zaplaveny i Singapur a Indonésie. Záplavy v Malajsii započaly 18. prosince 2006 a během týdne udeřili na Johor, Melaku, Pahang i Kuala Lumpur. Během tohoto období zažily tyto jižní státy společně ze Singapurem abnormální množství srážek, 19. prosince bylo zaznamenáno v malajském městě Johor Bahru 289 mm srážek, přičemž roční srážkový úhrn činí v tomto městě 2400mm. Během prvního týdne zahynulo 6 lidí a záplavy byly označeny jako nejhorší za posledních sto let. Celkově měly tyto povodně na svědomí 15 lidských životů, silné deště sužovali většinu Malajsie až do poloviny ledna 2007, s výjimkou států Penang, Perak, Kelantan a některých dalších regionů na severu země.
Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz