Malajsie-info.cz

Záplavy

Záplavy jsou v Malajsii pravidelnými přírodními katastrofami, které postihují zemi téměř každý rok během monzunové sezóny. Vzhledem k zeměpisné poloze Malajsie jsou záplavy většinou důsledkem pravidelných monzunových sezón, které jsou typické pro místní tropické podnebí a vyznačují se silnými pravidelnými dešti. Nedostatečné odvodnění v mnoha městských oblastech jen posiluje účinky vydatných dešťů, tato situace se aktuálně usilovně řeší.

Vliv na záplavy v Malajsii má i globální oteplování, například stát Johor, který neleží v zóně obvykle zasažené monzuny bývá už pár let také pravidelně zaplavován.

Zatím nejhorší povodně v historii postihly Malajsii na přelomu roku 2006 a 2007. Záplavy byly způsobeny nadprůměrným množstvím srážek, které má na svědomí tajfun Utor, jenž zasáhl Filipíny a Vietnam o několik dní dříve. Díky stejnému tajfunu byly zaplaveny i Singapur a Indonésie. Záplavy v Malajsii započaly 18. prosince 2006 a během týdne udeřili na Johor, Melaku, Pahang i Kuala Lumpur. Během tohoto období zažily tyto jižní státy společně ze Singapurem abnormální množství srážek, 19. prosince bylo zaznamenáno v malajském městě Johor Bahru 289 mm srážek, přičemž roční srážkový úhrn činí v tomto městě 2400mm. Během prvního týdne zahynulo 6 lidí a záplavy byly označeny jako nejhorší za posledních sto let. Celkově měly tyto povodně na svědomí 15 lidských životů, silné deště sužovali většinu Malajsie až do poloviny ledna 2007, s výjimkou států Penang, Perak, Kelantan a některých dalších regionů na severu země.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute