Malajsie-info.cz

Tsunami v jihovýchodní Asii 2004

Ačkoliv se Malajsie nachází v blízkosti epicentra zemětřesení, které vyústilo až v ničivou tsunami, její pobřeží bylo relativně ochráněno před rozsáhlou devastací indonéským ostrovem Sumatra.

Obrovská přílivová vlna zasáhla zejména severní pobřeží ostrova Penang, kde desítky lidí byly smeteny z pláže. Penang je populární destinací jak pro západní tak i asijské turisty, podobně jako ostrov Phuket v Thajsku a hotely v této oblasti jsou během sezóny přeplněny. Naštěstí nebyly postiženy místní přehrady, které jsou hlavní zásobárnou vody v severní Malajsii. Tato přírodní katastrofa si zde nakonec vyžádala 72 obětí na životech z nichž 6 byli zahraniční turisté.

Ekonomický dopad na Malajsii není tak katastrofický, škody se odhadují na necelých 30 milionů dolarů, což není vzhledem k situaci okolních států tak velké číslo. Malajská vláda nezažádala o žádnou finanční podporu, naopak byla v čele zemí jihovýchodní Asie, které poskytli pomoc sousedním státům, především pak nejvíce postižené Indonésii.

Nedlouho po ničivé vlně tsunami byla však Malajsie zasažena další přírodní katastrofou, tentokrát na druhém pobřeží. Největší povodně za posledních 40 let zasáhly východní pobřeží Malajského poloostrova. Silné deště zatopili města a obce ve sová vlna,tátech Kelantan, Terengganu a Pehang, nejhůře postiženo bylo nakonec město Kota Baru. Desítky tisíc lidí museli být evakuováni a katastrofa si vyžádala 11 obětí na životech.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute