Malajsie-info.cz

Tioman

Ostrov Tioman (Pulau Tioman)je malý ostrov, který leží 32 km od východního pobřeží Malajského poloostrova a spadá pod stát Johor. Je asi 39 km dlouhý a 12 km široký, má osm hlavních vesnic, z nichž největší a nejlidnatější je Kampung Tekek na severu.

Hustě zalesněný ostrov je celkově řídce osídlen, ale po celém ostrově se nachází množství resortů a chatek. Ceny ubytování na ostrově se pohybují od 1500 Kč až 5000 Kč za noc. Na ostrov se lze dostat trajektem z malajské pevniny nebo využít služeb Berjaya Air a letět například z letiště Seletar v Singapuru nebo letiště Sulatn Abdul Aziz Shah v Kuala Lumpur.

Ostrov je obklopen mnoha korálovými útesy, což z něj činí ideálním místem pro potápění, samotné písčité pláže jsou překrásné a večerní západy slunce jsou zde vskutku nevšedním zážitkem.

Díky rozmanitosti podmořského života a vnitrozemní pralesní oblasti (zahrnuje přibližně 12 383 hektarů), kterou obývá množství chráněných druhů, je Tioman čistě přírodní rezervací. Z chráněných druhů zde žije např. cibetkovitá šelma Binturong, Makak dlouhoocasý, červená poletucha, trpasličí jelen muntžak, dikobraz či palmová cibetka. Na ostrově se vyskytuje celkem 45 druhů savců a 138 druhů ptáků, krom toho se zde vyskytují i dva endemické druhy – želva s křehkým krunýřem a tiomanský chodící sumec.

Tioman byl po tisíce let využívan rybáři jako důležitý navigační bod a zdroj pitné vody a dřeva. Během posledního tisíciletí tak hostil čínské, arabské i evropské obchodní lodě a dodnes je na ostrovních plážích možné najít porcelánové střepy z těchto dob.

Podle legendy na ostrově odpočívá krásná dračí princezna. Když tato princezna letěla z Číny navštívit svého prince do Singapuru, hledala v křišťálových vodách Jihočínského moře nějaké místo k odpočinku, až narazila na nádherný ostrov Tioman, který jí natolik okouzlil, že se rozhodla zde zůstat navždy a poskytovat přístřeší a pohodlí příležitostným cestovatelům a návštěvníkům.

Ne nadarmo byl ostrov Tioman v 70. letech vyhlášen magazínem Time jako jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a ačkoliv jsou ceny ubytování na ostrově vyšší než na jiných ostrovech Malajsie, návštěvník svých investic jistě nebude litovat, jelikož pobyt zde je rozhodně nezapomenutelným zážitkem.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute