Malajsie-info.cz

Borneo - Sandakan

Sandakan je druhým největším městem Sabahu, který leží na severo-východním pobřeží ostrova Borneo. Býval hlavním městem Britského severního Bornea a dnes je považován za bránu do ekoturistických destinací Sabahu jako např. Sepilock Orang Utah Sanctuary, Turtle Islands Park, Kinabatangan River a Gomantong Caves.

Sandakan je nechvalně znám z dob II. světové války, kdy zde probíhali nucené práce na výstavbě japonského letiště, do kterých bylo zapojeno 6000 javánských civilistů a spojeneckých válečných zajatců a stovky australských vězňů zde zahynulo roku 1945 při tzv. Sandakanských pochodech smrti, kdy se vězni za strašlivých podmínek přesouvali na západní pobřeží.

Sandakan je druhým největším přístavem Sabahu hned po Kota Kinabalu díky vývozu palmověhé oleje, tabáku, kakaa, manilského konopí a sága. Sandakan je také jedním z nejvýznamnějších měst Východní Malajsie, ovšem kdysi dominantní dřevařský průmysl je dnes již velmi malý, a proto pro budoucnost města je stále důležitější rozvíjející se turismus. Od roku 2003 probíhají ve městě rozsáhlé rekonstrukce pro oživení centra města, probíhají výstavby nákupních center a hotelů, tento projekt probíhá ve třech fázích, které mají být dokončeny do roku 2010.

Ačkoliv byl Sandakan téměř zničen během II. světové války, zůstalo zde několik působivých památek:

Agnes Keith House – Budova známá také jako Newlands je dvoupatrovým domem místní spisovatelky Agnes Newton Keith a jejího manžela, který byl kurátorem muzea na Severním Borneu v letech 1930 – 1952. Agnes Keith napsala mnoho knih o Sabahu a jeho obyvatelích.

Japonský hřbitov – Památník japonským obětem II. světové války.

St Michael´s and All Angels Church – Krásný žulový kostel z roku 1897 je jedním z mála kostelů, které přežily válečné útoky. Od roku 2005 je uznáván jako památka světového dědictví.

Puu Jih Shih Buddhist Temple – Ohnivě rudý a zlatý buddhistický chrám z roku 1987.

Kampung Buli Sim Sim – Původní rybářská vesnice vystavěná na kůlech.

Mezi další oblíbená návštěvní místa patří např. Krokodýli farma, která se nachází 12 km od města a kde se nachází na 2000 plazů nebo Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary, což je vhodné vyhlídkové místo pro turisty, kteří chtějí pozorovat známé nosaté opice v jejich přirozeném prostředí.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute