Malajsie-info.cz

Borneo - Sabah

Sabah je malajský stát nacházející se na severní části ostrova Borneo. Je druhým největším státem hned po Sarawaku, který je jeho jiho-západním sousedem. Na jihu rovněž sdílí hranici s indonéským Východním Kalimantanem. Přes svůj status malajského státu, zůstává Sabah sporným územím, jelikož si nárokuje část území na Filipínách.

Hlavním městem Sabahu je Kota Kinabalu, dříve známé jako Jesselton. Sabah je znám jako "Sabah, Negeri di bawah bayu", což znamená "Sabah, země pod větry", díky své polozne jižně od oblasti kolem Filipín, která je náchylná na tajfuny.

Západní část Sabahu je hornatá a nacházejí se zde tři nejvyšší hory v Malajsii. Nejvýznamnějším pohořím je Crocker Range s vysokými horami od 1000 do 4000 m. Nejvyší horou Malajsie je Kota Kinabalu (4095 m), která je čtvrtou nejvyšší horou jihovýchodní Asie za barmskou Hkakabo Razi (5881 m) a indonéskými horami Puncak Jaya (4884 m) a Puncak Trikora (4750 m).

V blízkosti Mount Kinabalu leží třetí nejvyšší vrchol v zemi Mount Tambuyukon (2579 m). Druhá nejvyšší hora Mount Trus Madi (2642 m) je přilehlá k pohoří Crocker. Směrem k centrální šásti Sabahu se hory postupně snižují v kopce, které jsou protkány hustou sítí nížinných řek a jsou pokryté hustým pralesem. Sabahem protéká druhá nejdelší řeka Malajsie Kinabatangan s délkou 560 km.

Deštné pralesy Sabahu hostí rozmanitou škálu rostlinných a živočišných druhů a Národní park Kinabalu byl v roce 2000 zapsán na listinu Světového dědictví pro své bohatství v rozmanitosti rostlin a unikátní geologické, topografické a klimatické podmínky. Dalšími důležitými oblastmi s divokou faunou a florou jsou např. Pulau Jambongan, Pulau Balambangan, nebo Pulau Sebatik.

Více než tři čtvrtiny lidské populace obývají pobřežní pláně, kde se nacházejí větší města a městská centra. Ve vnitrozemí leží jen malá městečka a vesnice, které zůstávají řídce osídleny.

Pobřeží Sabahu je obklopeno množstvím ostrovů a korálových útesů, včetně největšího ostrova Malajsie Pulau Banggi. Dalšími ostrovy, populárními především v oblasti cestovního ruchu jsou např. Pulau Jambongan, Pulau Sipadan nebo Pulau Tiga.

V roce 2000 byl Sabah s počtem obyvatel 2 449 389 třetím nejlidnatějším státem po Selagoru a Johoru, ale dnešní odhad populace již činí 3 400 000, čímž by předhonil stát Johor.

Ekonomika byla vždy závislá na vývozu tropického dřeva, ale postupně dochází k vyčerpání těchto přírodních zdrojů z důvodu ustupujících pralesních oblastí, nadále je však Sabah významným vývozcem palmového oleje, gumy, kakaa, zeleniny a mořských plodů. Cestovní ruch je aktuálně druhým nejvýznamnějším přispěvatelem do ekonomiky země. Nicméně, i přes své velké bohatství přírodních zdrojů je Sabah v současnosti nejchudším státem Malajsie. Nejnižší jsou i průměrné příjmy, v kontrastu s výrazně vyššími životními náklady, než jsou např. v západní Malajsii.

Zajímavá místa

Kota Kinabalu

Hlavní město státu, často označované jako KK, leží na severozápadním pobřeží Bornea u Jihočínského moře a má řádově kolem 600 000 obyvatel. Je to významný turistický cíl a pro populární branou pro turisty navštěvující Sabah a Borneo. Zároveň je jedním z hlavních průmyslových a obchodních center východní Malajsie a jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Malajsii.

Národní park Kinabalu

(Taman Negara Kinabalu): Park byl jako jeden z prvních národních parků Malajsie zřízen roku 1964 a v prosinci roku 2000 byl zapsán jako Světové dědictví UNESCO jako jedna z nejdůležitějších biologických lokalit světa. Nachází se na západním pobřeží Sabahu a zaujímá území kolem Mount Kinabalu v rozloze 754 čtverečních kilometrů. Park patří k nejpopulárnějším turistickým místům v Malajsii, každoročně ho navštíví kolem 400 000 návštěvníků a 40 000 horolezců. Žije zde několik endemických druhů včetně Kinabalské obří červené pijavice a Kinabalských obřích žížal a park je také domovem nesčetných druhů ptáků, hmyzu, savců, obojživelníků a plazů.

Banggi Island

Ostrov se nachází u severního pobřeží Sabahu a s plochou 440,7 kilometrů čtverečních je největším ostrovem Malajsie, následuje Betruit Island, Langkawi a ostrov Penang.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute