Malajsie-info.cz

Džungle

Navzdory velkému rozvoji území, zejména v regionech na západním pobřeží, je většina Malajsie pokryta deštnými pralesy. Jelikož země leží poblíž rovníku, je malajská džungle tropická a stále zelená. Deštný prales je plný krásných údolí, jedinečných rostlin a volně žijících živočichů, čímž se stává jednou z nejlepších turistických atrakcí.

Díky nadmořské výšce, sklonu a druhům půdy lze v Malajsii rozeznat několik typů pralesa:

Mangrovníkový prales

Nachází se v pobřežním pásmu mezi mořem a sladkou vodou, kde rostou stromy a keře mangrovníku, jejichž hustý podrost zajišťuje půdní kultivaci. V okolí mangrovníků často roste bezkmenná, nízká palma nika. Listy této palmy jsou využívány jako materiál na stavbu střech pro pobřežní chatrče.

Sladkovodní bažina

Převážně rašelinová močál, který je typický pro jižní část Malajského poloostrova a pro Sarawak na Borneu. Není příliš plodná, ale jeho bohatství spočívá ve velkém množství tvrdého dřeva. V místech, kde bažina přechází v souš často rostou obrovské fíkovníky-škrtiče (ficus elastica).

Dipterocarpový prales

Suchozemský deštný prales, který se vyskytuje v pásmu od hladiny moře až do 900 m nadmořské výšky, který se vyznačuje velkým množstvím stromů. Zajímavými zástupci tohoto typu pralesa je např. Albizzia falcataria, vyskytující se na Sabahu, což je nejrychleji rostoucí strom na světě. Během pouhých 13 měsíců dokáže vyrůst ze semene až do velikosti 11 m. Na Borneu se zas můžeme setkat s belianem neboli železným dřevem, který je druhým nejtvrdším železným dřevem na Světě hned po jižní Africe.

Vřesový prales

Jedná se o rovinatý terén sahající až k předhůří nebo o písčité horské hřbety. Rostou zde pouze nízké stromy s tenkými listy a oproti rušné džungli, v těchto oblastech převládá ticho.

Horský prales

Pásmo rozšířené ve výšce od 600 m do 1200 m nad mořem a výše. Typyckými zástupci vegetace těchto oblastí jsou duby, myrty, vavříny, rododendrony, orchideje, magnólie, a také masožravé šprlice.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute