Malajsie-info.cz

Penang

Stát Penang je složen ze dvou částí – Ostrova Penang (Pulau Pinang) a pevninské části Seberang Perai (dřívě provincie Wellesley). Ostrov ve tvaru želvy leží v Malackém průlivu pouhých 8 km od severo-západního pobřeží poloostrovní Malajsie, zatímco Sebarang Perai je území tvaru obdélníku, které leží na pevninské části východně od ostrova.

Penang je jednou z hlavních turistických destinací Malajsie, ačkoliv jsou pláže trochu nevýrazné oproti jiným oblastem, tento fakt je bohatě kompenzován bohatou multikulturní historií, kde se mísí čínské, malajské, indické a evropské vlivy.

Penang

Penang je také znám jako ráj gurmánů.
Největším městem je Georgetown, který byl společně s Melakou v červenci roku 2008 zapsán na listinu Světového dědictví UNESCO.

Penang býval součástí státu Kedah až do roku 1786, kdy kapitán Francis Light vybudoval na místě dnešního Georgetownu pevnost a dostal ostrov pod správu Východoindické společnosti a v 19. století byl ostrov znám také jako "Perla Orientu".

Dnešní Penang má největší hustotu obyvatel z celé Malajsie a je jediným státem, kde dominuje čínské etnikum. Zároveň je třetím ekonomicky nejvyspělejším státem Malajsie hned po Selangoru a Johoru, prosperuje zejména z turistiky a továren na výrobu elektroniky. Mezi nadnárodní korporace, které zde vybudovali své podniky patří např. Intel, AMD, Dell nebo Motorola.

Penang, stejně jako zbytek Malajsie, má rovníkové klima, což znamená, teploty v rozmezí 22 ° C (v noci) a 30 ° C (den), 70 – 90 % vlhkost a celkové roční srážky kolem 2400 mm. Nejdeštivější období je obvykle od září do listopadu, nejméně srážek je zpravidla v lednu a únoru.

Zajímavá místa:

Penang Bridge

S délkou 8,4 km je Penangský most jedním z nejdelších mostů na světě. Most spojující ostrov s pevninou (Seberang Perai) umožňuje skvělý výhled na přístav i město, na mostě je sice zákaz zastavení, ale mnoho lidí využívá nouzových zastávek pro rychlé pořízení fotografií. Most byl pro veřejnost otevřen v roce 1985 a dodnes je významnou malajskou pamětihodností.

Komtar Scenic View

Toto vyhlídkové místo se nachází v 60. patře nejvyšší budovy na PenanguKOMTAR Tower. Je to jediné vyhlídkové místo v této věži a nabízí nádherný výhled na celý ostrov. Krom toho zde můžete navštívit restauraci, která nabízí i vepřové maso, kde vás uvítají bezplatným nápojem a také nakoupit v obchodě se suvenýry.

Penang Botanic Gardens

Uvnitř těchto zahrad se nachází nádherný vodopád, proto jsou místními nazývány "Waterfall Gardens" (vodopádové zahrady). Mnoho místních obyvatel jsem také každé ráno zavítá na ranní rozcvičku, jogging, aerobic nebo Tai Chi. Je však třeba dát si pozor na všudypřítomné neposedné opice, které nepozorným návštěvníkům občas chňapnou po tašce nebo ukradnou jídlo. Každoročně se v zahradách pořádá Mezinárodní květinový festival a Festival světové hudby.

Penang Hill (Bukit Bendera)

Penangský kopec nabízí zřejmě nejkrásnější výhled na Georgetown a Penangský most, a to zejména v noci. Na kopec vede železnice, kde vás malý vláček vyveze z teplého a vlhkého pobřeží až na chladný a větrný vrchol. Vláčky však někdy bývají přeplněny a pokus se vám nechce čekat ve frontě, můžete se na vrchol projít pěšky, procházka trvá necelé 2 hodiny a na vrcholku si krom krásného výhledu můžete vychutnat i dobrý oběd a teplý čaj a užívat si chladivého čerstvého vzduchu.

KEK Lok Si

(Chrám nejvyšší blaženosti): Tento největší buddhistický chrám v jihovýchodní Asii se nachází nedaleko Georgetownu v blízkosti obce Ayer Hitam. Během období Čínského Nového roku ozdobí chrám stovky luceren, které slibují úžasnou noční scenérii.

Snake Temple

Hadí chrám byl postaven v roce 1850 na památku proslulého čínského mnicha Chor Soo Konga. Nachází se v malém městečku Bayan Lepas a je proslulý díky mnoha zmijím, které žili v jámách kolem chrámu.
Podle legendy, Chor Soo Kong, který byl také léčitelem, ochraňoval a poskytoval úkryt hadům z džungle a po dokončení chrámu se zde na jeho přání usídlili i hadi. Dnes je díky urbanizaci hadí populace velmi malá, ale stále zde můžete zahlédnou hada stočeného na oltáři a pokud jste dostatečně odvážní, můžete si na něj i sáhnout.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute