Malajsie-info.cz

Pangkor

Pulau Pangkor je ostrov při pobřeží státu Perak v severozápadní poloostrovní Malajsii, na půli cesty mezi Kuala Lumpur a Penangem. Jeho rozloha je pouhých 8 km² a počet obyvatel je přibližně 25 000.

Pangkor byl v minulosti oblíbeným útočištěm rybářů, námořníků, obchodníků a pirátů, a také strategické obchodní místo v Melackém průlivu. Ekonomika Pangkoru byla vždy závislá na rybolovu a výrobcích z ryb, což trvá dodnes. Oblíbený pokrm, satay z ryb, vznikl právě zde.

Ačkoliv je Pangkor méně známý než ostrovy Penang, Langkawi nebo Tioman, místní vláda se snaží z Pangkoru učinit jednu z hlavních turistických destinací Malajsie. Především o víkendech a svátcích je oblíbeným letoviskem pro Malajce, ale během týdne jsou pláže téměř prázdné. Pláže na Pangkoru jsou jedny z nejkrásnějších a nejklidnějších na západním pobřeží Malajsie, navíc se na ostrově nacházejí autentické rybářské vesničky, které se za posledních 50 let téměř nezměnily. Pangkor rovněž překvapí místními rybími specialitami, zejména mořskými plody.

Hlavní koncentrace obyvatel je východě ostrova, kde se nachází několik vesnic a městeček jako Sungai Pijany Kecil (SPK), Sungai Pijany Besar (SPB) a město Pangkor, kde žije obyvatel nejvíce. Hlavní silniční komunikace vede kolem celého ostrova a propojuje jak městečka na východě, tak nejznámější pláže jako Pasir Bogak a Coral Bay i hlavní ubytovací středisko ostrova, Teluk Nipah. Vzhledem ke krásným plážím v kombinaci s cenově dostupným ubytováním, zahrnující i 5-ti hvězdičkové hotely, je Pangkor oblíbenou destinací i pro evropské cestovatele.

Turistů není dovoleno na ostrov přepravovat automobily, pouze motocykly nebo kola, což je především důsledkem malé rozlohy Pangkoru. To přineslo mnoho pozitivních účinků pro zachování přírodního prostředí bez toxických výparů, prachu, hluku a přetížené dopravy, což napomáhá k zachování divoce žijících zvířat v tropickém deštném pralese ostrova, který je domovem mnoha vzácných druhů, včetně zoborožce a unikátních druhů ještěrek. Přesto pohyb po ostrově není problém, vzhledem k všudypřítomným růžovým taxi, za přiměřené ceny nebo možnosti zapůjčení motocyklu od 25 RM na den.

Ostrov nabízí mnoho zajímavých aktivit, včetně dobrodružných treků do džungle, výletech na motorce nebo na kole, které lze pronajmout od 8 RM na den. Také je možné absolvovat za 40 RM okružní výlet v taxi, které vás proveze např., přes továrnu na zpracování mořských plodů, Big Chinese Temple, čínský chrám, kde ve svých bazénech chovají obrovské ryby a holandskou pevnost, Kota Belanda.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute