Malajsie-info.cz

Obecné informace

Malajsie

Malajsie je tropická země, která se nachází 7 stupňů severně od rovníku v samém srdci jihovýchodní Asie. Je rozdělena na Západní a Východní Malajsii. Západní Malajsie je poloostrov, který se skládá z 11 států. Východní Malajsie zabírá část ostrova Borneo a skládá se ze dvou států Sabah a Sarawak. Největším a zároveň hlavním městem je Kuala Lumpur, které leží na poloostrovní části.

Malajsie má tropické podnebí, které je teplé a vlhké po celý rok s nižšími teplotami v horských oblastech. Teploty se pohybují od 21 až do 32 stupně Celsia.

Malajsie je krásnou zemí, která je převážně pokryta džunglí, s pobřežními nížinami, které přecházejí přes kopcovitou krajinu až po hornaté oblasti.

Ekonomika Malajsie byla kdysi založena výhradně na zemědělských komoditách a i nadále je jedním z největších vývozců kaučuku, cínu, palmového oleje, dřeva a pepře. Avšak současná ekonomika je spíše zaměřena na výrobu a služby, přičemž právě výroba je aktuálně největší složkou hospodářství Malajsie.

Příjmy z ropy a zemního plynu společně s rostoucími zahraničními investicemi pomohli k rozvoji automobilového průmyslu a výrobě počítačů, taktéž se objevuje cestovní ruch jako hlavní zdroj příjmů.

Malajsie se stala jednou z nejvíce hospodářsky úspěšných zemí v Asii.

Obyvatelstvo:

Náboženství v malajsii

Města:

Hlavní město: Kuala Lumpur, počet obyvatel dle údajů z roku 2006 -1 600 000

Malajsie se člení na 13 spolkových států: Džohor, Kedah, Kelantan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Saravak, Selangor, Trengganu.

Státní zřízení:

Malajsie získala nezávislost na Velké Británii v roce 1957, od roku 1963 tvoří federaci sestávající ze 13 států a 3 federálních území. Malajsie je federální konstituční monarchií, kde je mezi devíti vládci vždy na pět let volena nejvyšší hlava státu. Jeho role je ovšem převážně slavnostní, přičemž vláda je v rukou ministerského předsedy a kabinetu. Kabinet je jmenován ze 192 členů Sněmovny reprezentantů, volených demokraticky na dobu pěti let. Poradní senát čítající 69 členů má funkční období tři roky.

Zeměpis:

Rozloha: 329 847 km² (66. na světě); Vodní plocha: 0,3 %
Nejvyšší hora: Mount Kinabalu (4095,2 m)
Nejdelší řeky: Pahang (475 km), Perak (400 km)
Sousední státy: Brunej, Filipíny, Indonésie, Thajsko, Singapur.

Malajsie se skládá z poloostrovní části a východní Malajsie. Polostrov je dlouhý 750 km a v nejširším bodě široký kolem 350 km, jeho velikost ovšem dosahuje jen dvou třetin rozlohy východní Malajsie. Země je pokryta asi ze čtyř pětin pralesy. Podnebí je horké a vlhké, během dne je teplota od 21 °C do 32 °C, průměrné roční srážky jsou 250 cm.

Mezinárodní identifikace:

Další informace:

Informace o slevách a akčních nabídkách na letenky do Malajsie najdete na webu jaknaletenky.cz v sekci Malajsie.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute