Malajsie-info.cz

Monzuny

Počasí v Malajsii je charakteristické dvěma monzunovými obdobími, od konce května do září je to jihozápadní monzun, od listopadu do března monzun severovýchodní. Severovýchodní monzun přináší velké množství srážek, zejména na východní pobřeží státům poloostrovní Malajsie a západnímu Sarawaku, zatímco západní monzun je obvykle méně deštivý.

Co je monzun?

Slovo "monzun" je odvozeno od arabského slovo "mausin", což znamená roční období. Starověcí obchodníci, kteří se plavili v Indickém oceánu a přilehlém Arabském moři jej využívali k popisu systému střídání větrů, které během zimy váli ze severovýchodu, během léta pak z opačné strany.

Co způsobuje monzun?

Monzun je způsoben teplotními rozdíly mezi mořem a pevninou zapříčeněnými intenzitou slunečního záření. V zimě se teploty na kontinentální pevnině centrální Asie prudce snižují. Nad Sibiří dochází k teplotnímu spádu, stoupá atmosférický tlak a v důsledku systému prudké tlakové výše vzniká anticyklona. Studený vzduch ze Sibiře pak přechází přes pobřežní vody Číny až do jihovýchodní Asie.
     Čas od času se utvoří silné erupce chladného vzduchu (označují se jako monzunová vlna) v interakci s nízkým atmosférickým tlakem a cyklónovými víry, což v blízkosti rovníku zapříčiní silné větry a vysoké vlny na otevřeném moři, které se projeví jako silné deště na východním pobřeží Malajsie a západním pobřeží Sarawaku.

Charakteristika monzunu

Severovýchodní monzun je hlavní období dešťů v zemi, které často zapříčiní velké záplavy podél východního pobřeží států Kelantan, Terengganu , Pahang, Johor a Sarawak na ostrově Borneo. Měsíční množství srážek se během tohoto období pohybuje mezi 400 – 700 mm.

Jihozápadní monzun je po celé zemi méně deštivý s výjimkou státu Sabah na Borneu. Během této sezóny se množství měsíčních srážek pohybuje v rozmezí 100 – 150 mm, to se přičítá relativně stabilním atmosférickým podmínkám v rovníkové oblasti a zástěně Sumaterského pohoří. Vzhledem k účinku tajfunů, které často přechází přes filipínské souostroví, jsou deště na Sabahu silnější a měsíční úhrn srážek dosahuje více jak 200 mm.

Během období mezi monzuny jsou větry proměnlivé, ale slabé. Ranní nebe je jasné, ale v odpoledních hodinách se občas tvoří bouřky.

Informační zpravodajství a varování

V Malajsii meteorologické oddělení důkladně sleduje měnící se povětrnostní situace a stav počasí a v případě potřeby včas zveřejňuje varování v novinách a rádiovém a televizním vysílání.

Typy monzunového varování jsou tyto:

Heavy Rainfall Advisories
(Zpráva o silných deštích)
Uveřejňuje se v případě, že dojde k silným dešťům během 24 až 48 hodin.

Heavy Rainfall Warnings
(Varování před silnými dešti)
Uveřejňují se bezprostředně před příchodem silných dešťů.

Strong Wind and Rough Seas Advisories
(Informace o silném větru a rozbouřeném moři)
Uveřejňuje se v případě silného větru a rozbouřeného moře 24 – 48 h předem.

String Wind and Rough Seas Warnings
(Varování před silným větrem a rozbouřeným mořem)
Bezprostřední varování před příchodem silných větrů a bouřky na moři.

Příprava na monzunovou sezónu:

Doporučení během monzunové sezóny:


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute