Malajsie-info.cz

Melaka

Melaka (Negeri Bersejarah) je po Perlisu a Penangu třetím nejmenším státem Malajsie. Nachází se na jihozápadním pobřeží Malajského poloostrova, 148 km jižně od Kuala Lumpur. Stát zaujímá plochu 1650 km ² a je rozdělen do třes okresů, kterými jsou Melaka Tengah neboli centrální Melaka (314 km ²), Alor Gajah (660 km ²) a Jasin (676 km ²). Hlavním městem státu je Melaka Town (město Melaka), toto historické město je od 7. července 2008 společně s Georgetownem zapsáno na listině Světového dědictví UNESCO.

Město Melaka

Město Melaka je strategicky umístěno mezi hlavními městy Malajsie a Singapuru (město se nachází 245 km severně od Singapuru), které jsou propojeny kvalitní sítí silnic a dálnic, navíc má vlastní vlakové nádraží a ve státě se nachází i letištní terminál.

Ačkoliv byla Melaka jedním z nejstarších malajských sultanátů, dnes už žádného sultána nemá, v roli hlavy státu je Yang di-Pertua Negeri (oficiální titul pro guvernéra nebo hlavu státu v Malajsii).

Dvěma nejdůležitějšími sektory ve státním hospodářství jsou turismus a výrobní průmysl. Melaka s cílem přilákat více turistů, vystavuje mnoho nákupních komplexů, hypermarketů a dalších obchodů. Výrobní průmysl zahrnuje celou škálu komodit, od potravin a spotřebního zboží, přes supermoderní vojenské vybavení a automobilové komponenty až po elektroniku a počítačové součástky.

Melaka je také významným univerzitním městem. Pro skvělé lékařské vzdělání je vyhledávána zejména Melaka Manipal Medical College, ktero již od svého vzniku v roce 1997 vystudovalo mnoho výborných odborníků, kteří nyní působí v Malajsii nebo pracují v zahraničí.

Mnoho zahraničních studentů, zejména z Afriky a Blízkého východu přitahuje Multimedia University, která je uznávaná pro mimořádné počítačové a inženýrské obory, robotiku či práva.

Největší komunity zde tvoří Malajci, kteří jsou původními osadníky již od roku 1400. Kultura melackých Malajců je velmi bohatá, od každodenního života až po fascinující stavební umění. Melaka je též vyhlášená pro své mimořádné tradiční pokrmy.

Zajímavá místa

Pevnost A Famosa

Založena Portugalci v roce 1511 a značně poškozena během holandské invaze.

St. John´s Fort:

(Pevnost svatého Jana) Postavena Holanďany koncem 18. století. Zajímavostí této pevnosti jsou děla, která nejsou namířena na moře, ale do vnitrozemí, odkud v té době hrozilo největší nebezpečí.

St. Peter´s Church:

(Kostel svatého Petra) Nejstarší katolický kostel v Malajsii, který byl dokončen v roce 1710. Průčelí a dekorativní výzdoba jsou skvělou kombinací východní a západní architektury.

St. Paul´s Church:

(Kostel svatého Pavla) Postavený na popud portugalského kapitána Duarte Coelha, byl původně pojmenován "Our Lady of the Hill" ("Naše dáma z kopce"), ale později se stal kostel pohřebním místem holandských šlechticů a přejmenován na "svatého Pavla". Nějakou dobu zde bylo uloženo tělo svatého Františka z Xavery, před tím, než bylo odvezeno do indického Goa. Dnes je kostel součástí Melackého Musejního komplexu.

Francis Xavier Church:

(Koslet Františka Xaverského) Tento gotický kostel byl postaven francouzským knězem, Reverendem Fabrem, v roce 1849, na památku Františka Xaverského, který je znám jako "apoštol východu". Františkovi z Xavery jsou přisuzovány četné misijní práce v jihovýchodní Asii v průběhu 16. století.

Stadthuys:

Postaveno v roce 1650 jako sídlo holandského guvernéra a jeho zástupce, odráží styl holandské architektury. Dnes je v budově Muzeum historie a etnografie, mezi muzejními exponáty lze spatřit např. tradiční svatební šaty a melacké artefakty z dob největší slávy města.

Cheng Hoon Teng:

Nejstarší čínský chrám v Malajsii.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute