Malajsie-info.cz

Langkawi

Langkawi, klenot Kedahu (malajsky: Lankawi Pemata Kedah) je součástí souostroví 99 ostrovů s celkovou rozlohou 528 km čtverečních, které se nalézají v Andamanském moři asi 30 km od severozápadního pobřeží Malajsie. Ostrovy spadají pod stát Kedah, který sousedí s thajskou hranicí.

Největší z ostrovů je Pulau Langawi s přibližně 45 000 obyvateli, hlavním městem je Kuah. Ostrov je oblíbeným turistickým místem díky nádherným plážím, příjemnému ubytování v resortech a různorodým aktivitám. K nejlepším plážím na Lankgawi patří Pantai Cenang, Burau Bay, Pantai Kok a Pantai Datai.

Dne 1. června 2007 byl ostrovu udělen status Světových geoparků UNESCO. Těmito hlavními geoparky jsou Mount Machincang Cambrian Geoforest Park, Kilim Geoforest Park a Pulau Tasik Daya Bunting.

Jelikož je ostrov chráněn hornatou páteří poloostrovní Malajsie, není třeba se zde obávat zimních monzunů a v době kdy jsou východní provincie zaplaveny na Langkawi bývá nebe bez mraků, s mírnými monzuny se zato setkáme v letních měsících.

Langkawi nebývalo vždy turistickým rájem, což se však změnilo v roce 1987, kdy v rámci podpory cestovního ruchu byl ostrov osvobozen od daní, následně se zmodernizovalo letiště a přibylo i trajektových linek. Od roku 1990 Langawi je velkým turistickým konkurentem nedalekého ostrova Penang.

Krom taxi služby na ostrově neexistuje žádná veřejná doprava, proto nejvhodnějším způsobem k cestování po ostrově je pronájem auta nebo motorky. Ať už se vylodíte v Kuahu nebo přiletíte do Padang Matsirat jistě se vás pokusí oslovit zřizovatelé půjčoven aut a průvodcovských služeb. Je však třeba být opatrný, jelikož někteří majitelé těchto agentur poskytují své služby nelegálně a bez povolení. Pokud si návštěvník nebude jist, je lepší navštívit větší kamennou půjčovnu nebo cestovní agenturu, než se spolehnou na člověka na ulici. Cena pronájmu středně velkého klimatizovaného auta se pohybuje kolem 70 – 80 RM. Je třeba mít dostatek paliva v nádrži, jelikož čerpací stanice bývají daleko od sebe a při vracení auta je nezbytné opět nádrž doplnit. Při řízení na Lankgawi je na místě opatrnost, kvůli množství turistů, dětí, ale i živých zvířat, jako kuřat, krav a buvolů, která mohou vběhnout do cesty.

Od roku 2000 je Langawi pořadatelem mezinárodní soutěže Ironman a každé dva roky se zde koná Mezinárodní námořní a letecká show (LIMA – Langkawi International Maritime and Air Show).

Díky daňové úlevě jsou ceny na ostrově velmi přijatelné, včetně alkoholu, který je zde asi nejlevnější z celé jihovýchodní Asie. Za třetinku piva, které se ve zbytku Malajsie pohubuje kolem 5 RM, zde zaplatíte pouhých 1,5 RM. Návštěvník, který na Langkawi pobývá více jak 48 hodin je osvobozen od daně z vývozních položek, jako jsou vína a lihoviny (1 litr), tabáku (200 cigaret), dále pak oblečení, suvenýrů, potravin, kosmetiky a přenosné elektroniky, většinou v množství jednoho kusu na osobu.

Langkawi - Zajímavá místa a aktivity

Ostrov nabízí mnoho zajímavých sportovních aktivit přes cykloturistiku (pronájem kola od 10 – 30 RM), potápění a šnorchlování, plachtění až po treky do džungle. Fascinující příroda zas nabídne například pozorování přes 200 druhů ptáků, krmení orlů nebo žraloků, návštěvu podmořského světa nebo jen krásné procházky v přírodě.

Lanovka

Lanovka vede na 700 m vysoký vrchol Gunung Mat Cincang, kde je nejen velkolepý výhled na celý ostrov i sousední Thajsko, ale nachází se zde i vysoký most "sky bridge", který nabídne dobrodružnou procházku. Cena lanovky se pohybuje kolem 25 RM za dospělou osobu a během špatného počasí je uzavřena.

Seven Wells (Telaga Tuhuj)

Tento vodopád je pojmenován po sedmi přírodních bazénech, které leží podél cesty k němu. Podle legendy se do těchto jezírek chodí koupat a skotačit víly. K vodopádu vede více jak 300 schodů, které mohou být mokré a kluzké, proto je třeba být opatrný.

Koh Lipe

Je jediným obydleným ostrovem národního mořského parku Tarutao, který se nachází nedaleko Langkawi. Tento asi 2 km dlouhý ostrov se nachází v Andamanském moři při západním pobřeží Thajska a nabízí jednu z nejúžasnějších lokalit pro potápění a šnorchlování v okolí.

KV Tobacco Enterprise

Tento malý, ale dobře zásobený obchod s tabákem a doutníky se nachází jen 10 minut chůze od Kuahu ve staré nákupní oblasti zvané Trimula. Erudovaný majitel obchodu je velmi přátelský a povypráví vám o všem, co vás ohledně tabáku bude zajímat. Místní specialitou je dýmkový tabák "Geopark Blend".

K ostrovu Langkawi se váže místní legenda o rozbitém nádobí a vylité omáčce. Legenda vypráví o svatbě mezi dvěma rodinami obrů Mat Raya a Mat Cincang. Při svatební hostině byl ženich přistižen, jak flirtuje s jinou slečnou a mezi oběma rodinami vypukl boj. Během boje se rozbil velký hrnec omáčky (malajsky kuah) a rozbilo se nádobí (rozbité nádobí je malajsky belanga pecah). Tam, kde se vylila omáčka, vzniklo největší město na ostrově, Kuah a tak kde dopadlo rozbité nádobí, dnes leží vesnice Kampung Belanga Pecah.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute