Malajsie-info.cz

Borneo - Labuan

Labuan je největší ostrov malajského federálního území Labuan, které tvoří dalších šest menších ostrovů (Pulau Burung, Pulau Daat, Pulau Kuraman, Pulau Papan, Pulau Rusukan Kecil a Rusukan Pulau Besar), celková rozloha všech ostrovů je 92 km 2. Ostrovy leží v Jihočínském moři, 8 km od Bornea, v blízkosti Sabahu a Bruneje. Ostrov Labuan je převážně plochý, nejvyšší bod je ve výšce pouhých 85 m a více než 70 % ostrova je pokryto vegetací. Největším městem a zároveň přístavem je Bandar Labuan, dříve známý jako Victoria.

Labuan je znám jako pobřežní finanční centrum nabízející mezinárodní finanční a obchodní služby a zároveň je oblíbenou turistickou destinací Brunejců a potápěčů z celého světa.

Labuan býval součástí Brunejského sultanátu. Od roku 1840 využívali Britové tento dříve neobydlený ostrova jako základnu pro operace proti pirátství a později jako základnu pro podmořský kabelový systém mezi Singapurem aHongkongem. Brunejský sultán postoupil Labuan Britům roku 1846 a ostrov se stal korunní kolonií pod správou prvního Bílého rádži, Jamese Brooka.

V roce 1984 byl Labuan postoupen Sabahu a stal se federálním územím, od roku 1990 je prohlášen mezinárodním pobřežním finančním centrem a zónou volného obchodu. Vzhledem k tomuto postavení je ostrov střežen námořními hlídkovými plavidly a je zde i speciální letecká jednotka.


Na Labuanu se nachází několik památek a zajímavých míst k navštívení. Na místním vojenském hřbitově se nalézají hroby a pomníky padlých vojáků z Druhé světové války, zejména Britů, Australanů, Indů a vojáků ze Sarawaku a Bruneje. Známým orientačním bodem na ostrově je pozůstatek uhelné zásobovací stanice Královského námořnictva s původním vysokým komínem. Za návštěvu stojí Labuanské námořní muzeum. V pobřežních vodách Labuanu leží i čtyři historické vraky lodí, americké, australské, vrak cementářské lodi a vrak lodi Blue Water, které lákají množství profesionálních i rekreačních potápěčů.

Historickou éru Britské koloniální nadvlády na Labuanu odráží i oblíbený román Emillia Salgariho z roku 1884, Tygr z Malajsie, který vznikl na základě historické skutečnosti a který zpopularizovala zejména filmová verze z 80. let, režiséra Sergio Sollima, kde hlavní roli Sandokana ztvárnil Kabir Bedi. Celou generaci diváků okouzlili krásné přírodní scenérie i hlavní dva představitelé, Kabir Bedi a Carole André alias Marianna – Perla Labuanu.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute