Malajsie-info.cz

Borneo - Kuching

Kuching je hlavním a nejlidnatějším městem východního státu Sarawak, největším městem Bornea a čtvrtým největším městem Malajsie. Status města získal Kuching 1. srpna 1988 a jelikož "Kuchinng" znamená malajsky "kočka", přezdívá se mu "Město koček".

Město leží na břehu řeky Sarawak na severo-západní části Bornea a je nejdeštivějším městem Malajsie, průměrný roční úhrn srážek je cca 4000 mm. Teplota se pohybuje od 20°C do 36°C, ale v průměru to bývá kolem 23°C v časných ranních hodinách a vzroste na přibližně 32°C během poledne. Od listopadu do února přicházejí severo-východní monzuny.

Kuching je 4. největší městská oblast v Malasii hned po Kuala Lumpur – Klang Valley, Ipoh a johor Bahru. Město je považováno ze jedno z nejčistších v Malajsii a jako jedno z nejzdravějších měst světa bylo uznáno organizací spojených národů (OSN), Sětovou zdravotnickou organizací (WHO) i Alianci pro zdravá města (AFHC).

Dle sčítání lidu z roku 2006 má město 579 000 obyvatel, z čehož 220 400 Číňanů, 207 000 Malajců, 58 100 Ibánců a zbytek tvoří Indové a další etnické skupiny. Většina lidí v Kuchingu jsou schopni komunikovat v Bahasa Melayu (malajština) a anglicky. Malajský dialekt, kterým se mluví v Kuchingu je znám jako Bahasa Sarawak, který má lexikální rozdíly s dialektem poloostrovní Malajsie.

Kuching je oblíbenou destinací i pro filmové tvůrce, ze známějších filmů se zde natáčeli např. Farewell to the King (1987; John Milius), Welcome Home (1989; Franklin Scaffner) nebo The Intended (2002; Kristian Levring), který získal Zlatý globus a 2 Oscary. Město láká také filmové tvůrce z Bollywoodu, což na Sarawak přilákalo i mnoho indických turistů, kteří tuto lokalitu znali z filmu.

Kuching je také významným studijním městem Malajsie. Nalezneme tu jak mezinárodní univerzity (např. australské), tak i malajské školy (Open University Malaysia) nebo prestižní soukromé university (SeGi College, PTPL College, Stamford College,…). Množství škol je znát i v běžném životě města, nápadné je zejména množství mladých lidí, kteří ve městě žijí i pracují. Studentský život propuká naplno o víkendech, kdy mládež vyrazí popíjet a bavit se do ulic města.

Kuching je proslaven svými západy slunce, které jsou turisty velmi vychvalovány a hodnoceny jako jedny z nejkrásnějších na světě.

Zajímavá místa:

Kočičí socha u Padunganu

Tato první socha kočky v Kuchingu byla postavena na počátku 90. let a nachází se těsně u vchodu do Čínského města Padungan. Stalo se zvykem, že městská rada obléká sochu podle toho, jaký se zrovna slaví festival. Během Nového Čínského roku je to tradičně červená vesta, během muslimského svátku Hari Raya, je kočka oděna do zelené a v den voleb bývá socha polepena transparenty a vlajkami.

Hiang Thian Siang Ti Temple

Tento čínský chrám byl vystaven v roce 1863 pro uctívání "Hiang Thian Siang Ti" neboli "božstva severu". Tento majestátní chrám je oblíbeným návštěvním místem jak místních tak i zahraničních turistů. Každý 4. den 12-ti měsíčního lunárního kalendáře se zde schází oddaní stoupenci k tradiční slavnosti renovace Božské sochy, která byla zhotovena roku 1968. Oslavu, která trvá až do pozdní noci, doprovází pestrý průvod městem, barevné kostýmy, krásné tanečnice, zpěváci a hromové bytí bubnů a gongů.

Kuching Mosque

Tato mešita dokončena v roce 1968 stojí na idylickém místě u řeky a pyšní se krásnými pozlacenými kupolemi. Je jednou z nejvýznamnějších městských památek a ačkoliv byla postavena v relativně nedávné době, mistrně kopíruje tradiční islámskou architekturu.

Fort Margherita

Tato pevnost umístěna na strategickém místě u řeky Sarawak, byla postavena roku 1879 a je pojmenována po manželce druhého rádži Sarawaku Charlesi Brookovi. Nyní je pevnost předělána na Muzeum Policie, ale stále jsou zde k vidění dobové kanóny, dělové koule, meče, pistole i další zbraně.

Indická čtvrť

Tato čtvrť indických obyvatel města je plná rozmanitých obchůdků s barevnými oděvy, textilem, nádobím, potravinami a dalším zbožím. Komodity i způsob obchodování se za poslední desetiletí příliš nezměnil, a to ani oblíbené smlouvání.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute