Malajsie-info.cz

Borneo - Kota Kinabalu

Kota Kinabalu, dříve známé jako Jesselton, je hlavním městem malajského státu Sabah, které leží na severozápadním pobřeží ostrova Borneo u Jihočínského moře. Město jako takové, má řádově 543 765 obyvatel, zatímco celá městská část 700 000 obyvatel. Město, často nazývané pouze KK, je významným turistickým cílem a branou pro turisty navštěvující Borneo a Sabah. Asi 90 km od města se nachází národní park Kinabalu a v okolí města je i mnoho dalších turistických atrakcí. Zároveň je město i jedním z hlavních průmyslových a obchodních center na východě Malajsie a je jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst v Malajsii.

Kota Kinabalu, jakožto hlavní město Sabahu, hraje důležitou politickou a ekonomickou roli v celém státě. Je sídlem vlády státu a je zde i mnoho úřadů Malajské federální vlády. Status města získalo Kota Kinabalu 2. února 2000 a současným starostou je od roku 2006 Datuk Illiyas Ibrahim. S plochou 351 čtverečních kilometrů je nejmenším, ale za to nejlidnatějším okresem Sabahu. Kota Kinabalu má aktuálně dvě sesterská města, kterými jsou Yoning v Jižní Koreji a město Rockingham v Austrálii. U pobřeží města leží 6 ostrovů, největším je Pulau Gayi, který má kolem 8000 obyvatel a je prvním místem kolonizovaným Brity. Jelikož 7 km od města se nachází letiště, mají budovy ve městě výškové limity, jelikož je město přímo v dráze letu.

Většina původní divoké vegetace z města zmizela, přesto se uvnitř města nachází několik kopců, příliš strmých pro výstavbu,které jsou pokryty tropickým deštným pralesem. V roce 1996 místní vláda prohlásila 24 akrů lesa, který se nachází ve městě za chráněnou oblast, tato oblast je nyní známa jako Kota Kinabalu City Bird Sanctuary a od roku 1998 je vyhlášena Státní kulturní památkou.

Pro Kota Kinabalu je typické rovníkové klima s konstantními teplotami kolem 32°C, vysokou vlhkostí a častými dešti. Podnebí této části Sabahu je ovlivněno dvěma monzunovými obdobími, od listopadu do března a od května do září.

Kota Kinabalu také hostí řadu vnitrostátních, regionálních i mezinárodních konferencí a veletrhů, jako např. Sabah International Expo, konferenci Asia Pacifik eTourism, konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a mnoho dalších.

Zajímavá místa:

Atkinson Clock Tower

Byla postavena roku 1902 na památku Georgie Francise Atkinsona, prvního důstojníka správní oblasti Jesselton, který ve stejném roce zemřel na následky tropické choroby, ve věku pouhých 28 let. Věž se nachází jen pár minut jízdy od centra města.

Lok Kawi Wildlife Park

Přírodní park se nachází na jihu, nedaleko Kota Kinabalu a nabízí možnost spatřit to nejlepší z malajské fauny na jednom místě. Park je domovem např. orangutanů, nosatých opic, nosorožců, tygrů i slonů.

Monsopiad Cultural Village

Nachází se asi půl hodiny cesty jihovýchodně od města. Tento malý park ukazuje tradiční způsob života zdejší původní etnické skupiny Kadazan a vypráví příběh kadazanského válečníka, který zhruba před 300 lety na tomto místě zabil 42 lidí, kteří zaútočily na jeho obec. Všech 42 lebek těchto obětí je zde k vidění v tzv. Sále lebek.

Gaya Street Fair

V Gaya Street přímo v Kota Kinabalu se každé nedělní dopoledne pořádají trhy, kde místní obyvatelé prodávají a nakupují nejrůznější druhy zboží jako např. řemeslné výrobky, oděvy, potraviny, čínskou medicínu, místní speciality, ale i živá zvířata jako kuřata a domácí psy. To vše lze pořídit za velmi příznivé ceny.

Tunku Andul Rahman Island Park

Ostrovní park, který se nachází 3 – 8 km od břehů Kota Kinabalu (10 až 20 minut lodí) se skládá z 5-ti ostrovů, Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi a Sulug. Tyto krásné tropické ostrovy jsou oblíbeným místem nejen pro milovníky přírody a potápění, ale jsou i místem, kde se dají vyzkoušet nejrůznější vodní sporty nebo dobrodružné treky do džungle, kde je k vidění unikátní fauna a flóra. Některé z ostrovů nabízejí i ubytování, restaurace a obchody.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute