Malajsie-info.cz

Doprava

Doprava v Malajsii je rozmanitá jak v poloostrovní části, tak ve východní Malajsii, avšak východní Malajsie má méně rozvinutou dopravní síť. Mezi hlavní způsoby dopravy patří autobusy, vlaky, automobily a letecká doprava, přičemž většina větších měst je spojena leteckými trasami.

Automobilová doprava:

Aktuálně je v Malajsii vystavěno 50 214,6 km dlážděných silnic, z toho 1471,6 km dálnic a 15 942 km nezpevněných cest. Řízení na levé straně je v platnosti již od zavedení motorových vozidel v roce 1903 během Britské koloniální sféry. V Malajsii existují tři typy silnic, federální silnice, státní silnice a dálnice.

Federální silnice: Jsou hlavní národní silniční sítí, označují se pouze číslem nebo zkratkou FT, za kterou následuje číslo. Tyto silnice jsou většinou dvouproudé a mohou mít pruh pro motocykly. Povolena je maximální rychlost 90 km/h, v době festivalu nebo svátku je rychlost omezena na 80 km/h, v městských oblastech je povolena rychlost 60 km/h.

Státní silnice: Jsou silnice druhé třídy, jejich úroveň je však podobná jako u federálních silnic. Označují se písmenem, které je většinou počátečním písmenem daného státu a za ním následuje číslo. Rychlostní omezení je stejné jako u federálních silnic.

Dálnice: Malajský dálniční systém je v současné době velmi dobře rozvinut, je považován za nejlepší rychlostní síť v jihovýchodní Asii a po Japonsku a Číně také v celé Asii. Označují se písmenem E a od 70. let je na dálnicích zavedeno mýtné, které lze platit i elektronicky. Například při cestě z Kuala Lumpur na Penang, kam se dostanete přes tři rychlostní silnice, zaplatíte celkové mýtné 50 RM. Povolená je rychlost 110 km/h, ale v nebezpečných úsecích nebo v oblastech s hustou dopravou může být snížena až na 80 nebo 90 km/h.

Půjčovny aut, včetně některých mezinárodních společností se nacházejí ve větších městech a některých letištích. Ceny půjčovného se pohybují v rozmezí od 150 do 500 RM za den v závislosti na značce auta a výkonnosti motoru. Požadován je mezinárodní řidičský průkaz, ovšem občanům České republiky postačí platný řidičský průkaz ze své země. Věková hranice pro půjčení auta je 23 let.

Železniční doprava:

Malajsie má 2000 km železniční trati, z čehož 207 km je elektrifikovaných, trať, která spojuje Kuala Lumpur s mezinárodním letištěm je vysokorychlostní, měří 57 km a dosahuje maximální rychlosti 160 km/h. Železniční síť pokrývá většinu států v poloostrovní Malajsii, ve východní Malajsii má železnici pouze stát Sabah. Síť je rovněž napojena nař. na thajskou nebo singapurskou železnici. Hlavní železniční tratě na poloostrově jsou Západopobřežní cesta mezi Singapurem, přes Padang Besar až do Perlisu na malajsko-thajské hranice, druhá je Východopobřežní cesta mezi Gemas v Negeri Sembilan a Tumpat v Kelantanu. Ceny vlakové dopravy jsou velmi příznivé, například za lístek z Kuala Lumpur do Singapuru zaplatíte kolem 30 RM, ceny závisí na třídě a úrovni služeb.

Malajská národní ropná společnost Petronas vlastní železniční tratě, které propojují jejich ropné rafinérie, tato tra´t se využívá především k přepravě ropných produktů, ale nedávno byla otevřena i pro všeobecnou nákladní dopravu.

Autobusová doprava

Malajsie má velmi rozsáhlou autobusovou síť, snad na každé místo se lze dostat autobusem, navíc intervaly mezi spoji jsou příznivější než u vlakové dopravy. Obzvlášť pohodlné je cestování se společností NICE (The Nationwide Interstate Coach Executice), která nabízí velmi luxusní autobusy. K dispozici jsou zde noviny, televize, svačina i nápoje. Cestující dostanou polštář i deku, navíc je zde dostatek prostoru pro nohy, jelikož je zde kapacita pouze pro 22 cestujících. Cesta z Kuala Lumpu na Penang, která trvá 4,5 h vás vyjde na 50 RM pro dospělého a 35 RM pro dítě.

Existují i levnější varianty v autobusech s kapacitou 32 lidí, které však nenabízejí takové služby, stejná cesta vás vyjde na 22 RM, ale trvá o hodinu déle. I tak jsou tyto autobusy pohodlné, dobře vybavené a samozřejmostí je klimatizace.

Letecká doprava:

Mezinárodní letiště Kuala Lumpur International Airport (KLIA) je uznávané jako jedno z nejmodernějších letišť světa. Společně s ostatními mezinárodními letišti v Penangu, Kuchingu a Kota Kinabalu a menšími letišti ve většině hlavních měst, je letecká doprava rozšířeným způsobem cestování.

KLIA má i speciální terminál pro nízko-nákladové dopravce Lox Cost Carrier Terminal (LCCT), který se nachází 20 km od hlavního terminálu a lze se tam dostat autem, vlakem nebo autobusem.

Národním dopravcem jsou Malaysia Airlines, který poskytuje lety do států poloostrovní i východní Malajsie, ale v současnosti také létá do mnoha destinací po celém světě.

Díky nízkým cenám je nejpopulárnější leteckou společností v zemi Air Asia se sídlem v Malajsii. Tato společnost létá do mnoha míst po celé Malajsii, ale i do celého světa. V brzké době, řádově několika měsíců, by měla zašít létat také do Prahy. Ceny těchto společností jsou opravdu velmi rozdílné. Např. pokud rezervujete zpáteční letenku z Kuala Lumpur na Penang tři měsíce dopředu, u Malaysia Airlines za ní zaplatíte kolem 250 RM, přičemž u Air Asia pouhých 80 RM. Stejně výrazné cenové rozdíly jsou i v rámci zahraničních letů, zdá se tedy, že firemní slogan společnosti Air Asia "Každý může létat" je opravdu pravdivý.

Ať už návštěvník země zvolí jakýkoliv způsob dopravy, nejenže se setká s příznivými cenami, ale i z komfortním způsobem cestování. Na své si přijdou i dobrodruzi, kteří dávají přednost autostopu, jelikož vzhledem k srdečnosti místních lidí s ním nebývá problém, ovšem problémem je v tomto případě spíše tropické počasí.

Viz také letenky do Malajsie levně


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute