Malajsie-info.cz

Alkohol

Ačkoliv je Malajsie malou zemí, je desátým největším spotřebitelem alkoholu na světě. Každý rok se v Malajsii utratí více jak 500 miliónů dolarů za alkohol a na jednoho obyvatele připadá 7 litrů čistého alkoholu za rok. Největšími konzumenty jsou malajští Indové, kteří mají roční spotřebu 14 litrů čistého alkoholu na osobu. Konzumace piva je zde srovnatelná s evropskými zeměmi, přičemž na jednoho obyvatele připadá ročně 11 litrů vypitého piva. Průměrný věk pro alkoholovou závislost je 22 let. Až 45 % mladých lidí pod 18 let je pravidelným konzumentem alkoholu.

Propagace a reklama

Tato situace je důsledkem masové reklamy a propagace a snadné dostupnosti lihovin jak v kavárnách,obchodech i supermarketech, tak i na plantážích. Přímá reklama na alkohol není povolena během televizního a rozhlasového vysílání a na billboardech (s výjimkou státu Sabah), ale je povolena v kinech, na videokazetách a v denním tisku. Reklama je zaměřena především na chudou indickou komunitu, výjimkou nejsou ani tvrzení, že alkohol je dobrý pro zdraví, mužskou potenci či poporodní bolesti. Běžné jsou i sponzorské dary velkých pivovarů, např. v podobě stipendií pro chudé indické studenty.

Pivovary

Hlavní dva pivovary v zemi se nacházejí v blízkosti hlavního města Kuala Lumpur. Guinness Anchor Berhard , který sdružuje společnost Guinness společně spolupracující s asijsko-pacifickými pivovary ze Singapuru a společnost Heineken, kteří spolupracují s místními firmami na výrobu nealkoholických nápojů. Druhým pivovarem je Carlsberg Brewery Malaysia, jejímž hlavním akcionářem je největší pivovar světa Carlsberg, který má své hlavní trhy právě v Asii.

Místní lihoviny

Místní lihovarnický průmysl má roční výnos 43.4 miliónů dolarů. Malajské levné lihoviny, obecně nazývané "samsu", jsou až z 90 % prodávány nelegálně a tvoří 38 % zkonzumovaného alkoholu. Existuje více jak 150 značek "samsu" západních jmen jako Apollo, 007, Father Christmas, Hollywood King Kong nebo odkazující na indické hrdiny jako Sivaji, Veera Pendian či Asoka. Jedná se o velmi silné pití, pohybující se mezi 37 – 70 procenty alkoholu. Tyto nápoje jsou baleny v malých lahvičkách od 140 do 175 ml v cenách od 1,5 až 3 RM. Díky neuvěřitelně nízké ceně se hlavními konzumenty stávají chudí indičtí dělníci pracující na plantážích, kteří pravidelně konzumují až 6 lahviček denně v ceně tří čtvrtin jejich denní mzdy. Štítky na těchto lahvičkách navíc doporučují pití těchto lihovin pro zdraví, jsou údajně dobré na revma, nízký tlak či trávení a také tvrdí, že jsou dobré jak pro seniory tak pro kojící matky, není tedy divu, že na základě těchto doporučení se i ženy stávají konzumenty alkoholu.

Zákony

Věková hranice pro pití alkoholu v Malajsii je 18 let, ovšem jelikož kontroly nebývají časté, pití u mladistvých není výjimkou. Jiná situace platí pro muslimy, kteří mají pití alkoholu zakázané.

Za volantem je v Malajsii povoleno 0,8 promile alkoholu v krvi. Za překročení tohoto limitu hrozí pokuta od 2000RM, ztráta řidičského průkazu i odnětí svobody na dobu 6 měsíců.

Obchodníci musejí mít platnou licenci na prodej a podávaní alkoholických nápojů, ovšem licence není povinná pro prodej piva v láhvích nebo plechovkách, proto se v kavárnách a restauracích běžně prodává pivo v lahvi, kde je k dispozici otvírák, ačkoliv i to je protiprávní, jelikož pro konzumaci piva na místě kavárny či restaurace je licence také vyžadována.

Ceny alkoholu

Obecně je alkohol v Malajsii poměrně drahý. V obchodech se cena piva za 3 dcl pohybuje mezi 5-6 RM. V Malajsii se prodává mnoho druhů vín různých kvalit, ovšem 7 dcl láhev se pohybuje mezi 25 – 80 RM. Láhev whisky v obchodě stojí od 40 RM.

V levných restauracích bývají ceny alkoholu srovnatelné s cenami v obchodech, ovšem v barech a lepších restauracích je běžná cena za 3 dcl piva i 12 RM, 2 dcl vína 10 – 12 RM, lihoviny pak od 18 RM výše.

Jelikož se alkohol v Malajsii stává pro mnoho obyvatel znatelnou hrozbou, místní vláda se snaží zavádět mnohá opatření pro snížení konzumace alkoholu. Příkladem je snaha omezit reklamu a propagaci alkoholu, zvýšení daní nebo omezení sponzorských a propagačních aktivit aktivit alkoholového průmyslu. Další snahou je rozšiřování vzdělávacích materiálů, brožur a plakátů nebo vzdělávací programy a semináře.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute