Malajsie-info.cz

Georgetown

Georgetown je hlavním městem státu Penang a nachází se na severo-východním koutu ostrova Penang. Město je pojmenováno po britském králi Jiřím III. (King George III.), má asi 220 000 obyvatel a 400 000 včetně předměstí a většina obyvatel je čínského původu.

Město bylo založeno roku 1786 kapitánem Francisem Lightem, obchodníkem Východoindické společnosti, jako základ společenství Malajských států.

Georgetown, znám také jako Tanjung (mys), se v roce 1997 umístil na 10. pozici nejlépe obytných měst v Asii dle žebříčku ConditionsAbroad Limited (ECA International), který zahrnuje 254 světových měst. V roce 2002 se umístil na 12. místě. Města jsou v tomto žebříčku hodnocen na základě počasí, ovzduší, infrastruktury, zdravotnictví, bydlení a politiky.

Vzhledem k přísné nájemní kontrole, se v Georgetownu zachovalo mnoho budov z koloniálního období a město je považováno za architektonický skvost. Dne 7.7. 2008 by Georgetown oficiálně zapsán jako Světové dědictví UNESCO. Je uznáván jako unikátní architektonické a kulturní město, které se nepodobá žádnému jinému městu východní a jiho-východní Asie.

Vzhledem ke kombinaci Číňanů a muslimů má Georgetown mnoho dní odpočinku. Většina města přestává pracovat v druhé půlce soboty a celou neděli. V těchto dnech je mnoho obchodů a restaurací uzavřeno a ulice působí klidně a ospale. I během týdne bývají restaurace, galerie a malé obchůdky přes poledne zavřeny. Typické pro Georgetown jsou čínské Dim Sume trhy, které jsou otevřeny v dopoledních hodinách a nabízejí nejrůznější exotické pokrmy.

Několikrát denně je možně ve městě slyšet muslimské modlitby a není neobvyklé vidět přímo na ulici čínské občany vykonávat své starobylé tradiční rituály.

Zajímavá místa:

Cheong Fatt Tze Mansion

Tato stavba byla v roce 2000 vítězem ceny UNESCO asijsko-tichomořského dědictví. Eklektický charakter budovy je odrazem konce 19. století, kdy se kulturně spojovaly mýty a magie Čínského království se slávou Britského impéria. V rozsáhlém domě se nachází 38 obrovských místností, 5 nádvoří, 7 schodišť a 220 oken. Každý den se konají prohlídky a je zde i možnost přespání za poplatek 250 – 700 RM za noc.

Fort Cornwallis

Tato pevnost je postavena na místě, kde se poprvé 11. srpna roku 1786 vylodil kapitán Francis Light. Byla postavena v roce 1793, ale vzhledem ke strategických chybám při výstavbě, byla roku 1810 přestavěna, aby lépe chránila město před případným útokem. Z původní stavby ve tvaru hvězdy se dnes zachovaly vnější zdi, zásobárna střelného prachu a malá křesťanská kaple.

Queen Victoria Clock Tower

Tyto 60 stop vysoké hodiny byly postaveny roku 1897 místním milionářem Chean Chen Eokem k připomenutí Briliantového výročí královny Viktorie.

Wat Chayamangkalaram

Tento buddhistický chrám v thajském stylu byl postaven v roce 1845 a je proslaven svým 33 m dlouhým ležícím Buddhou, který je jedním z nejdelších na světě. Velkolepé jsou i honosné sochy draků a dvou strážců, kteří chrání vchod do chrámu.

Kapitan Keling Mosque

Jedná se o nejvýznamnější historickou mešitu v Penangu postavenou na počátku 19. století. Minaret má tvar kopule a celá mešita odráží maurský islámský styl. Mešita je posvátným místem indické muslimské komunity, která žila a pracovala v okolí mešity více jak 200 let.

Kuan Yin Teng

(Chrám Bohyně Milosrdenství): Jeden z nejstarších čínských chrámů na Penangu byl postaven roku 1801 v době stěhování prvních čínských osadníků. Budova je zdobena složitými ručně dělanými draky a je střežena dvěma kamennými lvy u vchodu. Bezpochyby nejpopulárnější čínský chrám Penangu je během celého roku navštěvován poutníky, zejména první a patnáctý den každého lunárního měsíce. Během svátků Bohyně Milosrdenství jsou zde pořádána operní a loutková představení.

Clan Jetties

Tato mola jsou umístěna podél pobřeží Georgetownu a nabízejí pohled na tradiční chatky postavené na kůlech v moři.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute