V prvních století našeho letopočtu, byla Malajsie díky výhodné poloze vhodnou obchodní zastávkou pro Indii. Panovníci z Indočíny vysílají své brahmánské kněze, kteří přinášejí hinduistickou a buddhistickou víru a začínají zde vládnout.
Na ostrově Sumatra nejmocnější poindštěná buddhistická kolonie Srivijaya vybudovala námořní říši, jejímiž spojenci byli i piráti orang laut. Tato říše kontrolovala Malacký průliv – klíčovou spojnici mezi Indickým oceánem a Jihočínským mořem. Její kolonie s sebou přinesly malajský jazyk Bahasa Melayu (Melayu bylo jméno státu na Sumatře).
Po zániku říše Srivijaya ve 14. století se Malajský poloostrov rozdělil mezi Thajsko, Kambodžu a jávskou hinduistickou říši Majapahit. Kolem roku 1400 vznikly boje o ostrov Singapur, které donutili srivijayajského prince Paraméšvaru utéct ke svým pirátským přátelům orang laut do jejich rybářské vesnice Melaka. Melaka měla krytý přístav, chránící před monzuny a strategickou polohu, která brzy přivedla větší obchodní plachetnice, především z Číny. Číňané později dokonce Melaku ochraňovali před loupeživými Thajci výměnou za přístavní vybavení a každoroční finanční poplatek a roku 1411 čínský císař jmenoval Paraméšvara lenním králem.
Dvacet let poté však Číňané od obchodování ustoupili, proto nový vládce Melaky Sri Marahajah uzavřel sňatek s dcerou muslimského sultána na Sumatře, čímž vznikly nové obchodní vztahy. Islám se tedy v Malajsii nezačal šířit násilnou formou, ale díky obchodu a sňatky mezi dynastiemi. Ve stejné době sufijští mystikové sloučili islámské učení i s malajským animistickým náboženstvím. Islám se stává státním náboženstvím za vlády sultána Muzaffara v letech 1446-1459.
Kolem roku 1500 se Melaka stává nejdůležitějším přístavem v jihovýchodní Asii. Sultanát pod vedením panovníka Mutahira díky účinné diplomacii získal nadvládu nad celým Malajským poloostrovem krom severní oblati Patani, držené Thajci. Prosperita sultanátu těžila z dovozu a vývozu, přičemž hlavními komoditami bylo koření, hedvábí, zlato, santalové dřevo a malajský cín, malajská šlechta však nechávala obchod spíše cizincům, hlavně Číňanům, Indům a Javajcům.
Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz