Malajsie-info.cz

Britská nadvláda

Roku 1786 udělil sultán Kedahu práva na ostrov Penang zástupci Východoindické společnosti (VIS) Francisi Lightovi výměnou za vyřešení požadavků sousedních Barmánců a Thajců. Penang byl vyhlášen bezcelní zónou, což přitahovalo mnoho obchodníků. Po roce 1800 zde žilo již kolem 10 000 a to i díky velkému množství opia, které nechal Light dovážet z Indie. Většina obyvatel osídlila hlavní město ostrova, které dostalo název Georgetown.

Roku 1805 přijíždí na ostrov mladý všestraný správce VIS Thomas Stamford Bingley Raffles. Díky jeho velkým znalostem místních zvyků, botaniky, zoologie, jazyka a jeho vizím ohledně budoucnosti této oblasti se stal důležitou osobou při expanzi Británie do Malajska. V roce 1819 uzavřel dohodu s Johorským sultánem o vytvoření singapurské obchodní stanice, Singapur se stal hlavním městem malajského území pod správou VIS, kam spadala Melaka i Penang a důležité postavení si udržel po celou dobu britské nadvlády.

Po uzavření anglicko-holandské Londýnské smlouvy z roku 1824 vznikly tzv. Úžinové osady, které přehradilo Malajský svět Malackým průlivem. Ostrovy na jih od Singapuru, včetně Jávy a Sumatry, přešly pod nadvládu Holanďanů, severozápadní Borneo a poloostrovní Malajsie zůstaly pod omezeným britským vlivem. Britů zde žilo jen velmi málo a asijskou komunitu spravovali významní obchodníci, kteří získali funkci kapitánů. VIS praktikovala izolovanou politiku kolonií, ale v 70. letech 19. století, slušný zisk z vývozu malajského cínu donutil Brity k aktivnějšímu přístupu k malajským záležitostem. O výnosné cínové doly se starali čínští správci, čínská společenství však vedly ustavičné války gangů a bojkotovali výrobu, proto v roce 1874 přesvědčil guvernér Andrew Clarke malajské vládce, aby přijaly britské poradce v jejich státních záležitostech, výměnou nabídli Britové ochranu a roli vyjednavače v konfliktu.

Roku 1896 se ustanovila federace malajských států – Negeri, Pahangu, Peraku, Selangoru a Sembilanu, prvním generálem-rezidentem této federace s hlavním městem Kuala Lumpur se stává Frank Swettenham. Současně se odvíjelo také dění na Borneu.

Roku 1840 bohatý anglický dobrodruh Sir James Brook, pomohl Brunejskému sultánovi potlačit místní vzpouru. Na oplátku dostal od sultána jižní část jeho odbojného území, dnešní Sarawak a také titul rádža. Brookovi potomci nazývaní "bílý rádžové" vládli v Sarawaku až do roku 1941. Od roku 1882 ovládala Britská Severo-bornejská společnost útvar nazývaný Severní Borneo, území dnešní provincie Sabah. Severní Borneo a Sarawak byly ustanoveny Britským protektorátem v roce 1888.

Další texty na téma historie Malajsie


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute