Malajsie-info.cz

Batu Caves

Batu Caves je vápencový kopec, kde se nachází řada jeskyň a jeskyních chrámů, který se nalézá v okrese Gombak, 13 km severně od Kuala Lumpur. Jeskyně získali svůj název od řeky Batu, která dříve stékala z kopce, Batu Caves se také nazývá vesnicem která leží nedaleko odsud.

Jeskyně Batu je jednou z nejpopulárnějších hinduistických svatyň, které leží mimo Indii a je věnovaná Pánu Muruganovi. Každoročně se zde koná hinduistický festival Thaipusan, který přiláká okolo 1,5 milionu poutníků, čímž se tento festival stává jedním z největších setkání lidí na světě.

Vápenec tvořící Batu Caves je údajně 400 milionů let starý, v minulosti některé z jeskyní sloužili jako přístřešky pro domorodé Orang Asli. Jeskyně Batu jsou obřadním místem od konce 19. století zejména díky indickému obchodníkovi K. Thamboosamy Pillai, který rovněž založil chrám Srí Mahamariamman v Kuala Lumpur. V roce 1891, Pillai nechal nainstalovat "murti" (posvěcená socha) Sri Subramania Swamy do jeskyně, která je dnes známá jako Chrámová jeskyně. Od roku 1892 se zde v tamilském měsíci Thai (přelom ledna a února) každoročně slaví svátek Thaipusam.

V roce 1920 byly do jeskynního chrámu vystavěny dřevěné schody, které byly následně nahrazeny 272 betonovými schody. Celý komplex leží 100 m nad zemí a tvoří ho tři hlavní jeskyně a několik menších. Z propletence jeskyní, který tvoří chrám, je nejznámější tzv. jeskyně Katedrála, kde se nachází několik hinduistických svatyň pod 100 m vysokým klenutým jeskyním stropem.

Na úpatí kopce se nalézají ještě dvě jeskyně, které byly kompletně přebudovány a v roce 2008 otevřeny jako jeskyně Villa. V tomto komplexu se nachází galerie a muzeum, které jsou plné hinduistických soch a obrazů. Výjevy se týkají zejména pána Murugana a jeho vítězstvím nad démonem Soorapadamem.
V levé části kopce se nalézá ještě jeskyně Ramayana nad jejímž vchodem se tyčí 15m vysoká socha "murti", která zobrazuje Hanumana. K slavnostnímu posvěcení tohoto chrámu, věnovanému právě osobě Hanumana, se konalo v listopadu 2001.
V lednu 2006 byly před celým komplexem odhalena 42,7 m vysoká socha Pána Murugana, jejíž výstavba trvala 3 roky a která je největší sochou Pána Muruga na světě.

V jeskyních útrobách žijí i unikátní druhy živočichů, jako pavouci druhu Liphistiidae a kaloňové druhu Eonycteris a Rousettus. Místo je také domovem velkého množství makaků, kteří na návštěvnících loudí potravu, to představuje drobné riziko, jelikož tito teritoriální opice mohou nepozorného pozorovatele i pokousat.

Pod chrámovými jeskyněmi leží ještě tzv. Temná jeskyně, což je dvou kilometrová síť relativně nedotčených jeskyň s úžasnými jeskynními útvary a množstvím živočichů, kteří se nenalézají nikde jinde. Ve složitých formacích jsou tu k vidění stalaktity vyčnívající ze stropu jeskyně i z podlahy se tyčící stalagmity. V zájmu zachování křehké ekologie této jeskyně, je přístup omezen, ale Malajská společnost pro přírodu sem pravidelně pořádá vzdělávací a dobrodružné výlety.

Za posledních 10 let se Batu Caves stali i centrem rozvoje horolezectví v Malajsii. Vápencový kopec nabízí více jak 160 snadno přístupných horolezeckých tras, což láká nadšence z celé země.


Podpořte tyto stránky

Jestliže si pokládáte tyto stránky za užitečné, odkažte na ně prosím
Pro odkaz můžete použít níže uvedený kód
Odkaz pak bude vypadat následovně: malajsie-info.cz

Maďarsko / Nyíregyháza

ubytování / letenky / dovolená / lastminute